RQ73C1E105RBTD
TE Connectivity Passive Product
Product No:
RQ73C1E105RBTD
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 105 OHMS 0.1% 1/16W 0402
Parameter Info
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series RQ73
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.1%
Resistance 105 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number RQ73C1E
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±10ppm/°C