RSF12FT76R8
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF12FT76R8
Description:
RES 76.8 OHM 1% 1/2W AXIAL
Series RSF
Package Bulk
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 76.8 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C