RSF2FTR536-C3
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF2FTR536-C3
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.536 OHM 1% 2W AXIAL
Parameter Info
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RSF
Package Bulk
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 536 mOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C