RSF5JT1K10
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF5JT1K10
Description:
RES 1.1K OHM 5% 5W AXIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.1 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C