RSMF12JTR270
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSMF12JTR270
Description:
RES 0.27 OHM 5% 1/2W AXIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 270 mOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C