RSMF1JB7K50
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSMF1JB7K50
Description:
RES 7.5K OHM 5% 1W AXIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 7.5 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C