RSMF3JT75R0-C1
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSMF3JT75R0-C1
Description:
RES 75 OHM 5% 3W AXIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 75 Ohms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C