RSMF5FT150K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSMF5FT150K
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 150K OHM 1% 5W AXIAL
Parameter Info
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RSMF
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 150 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C