RT0603DRE0775K9L
YAGEO
Product No:
RT0603DRE0775K9L
Description:
RES 75.9K OHM 0.5% 1/10W 0603
Features -
Tolerance ±0.5%
Resistance 75.9 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±50ppm/°C