RT0603FRE079R1L
YAGEO
Product No:
RT0603FRE079R1L
Description:
RES 9.1 OHM 1% 1/10W 0603
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 9.1 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±50ppm/°C