SG73G2BTTD1502C
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
SG73G2BTTD1502C
Package:
1206
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 15K OHM 0.25% 1/2W 1206
Parameter Info
Mfr KOA Speer Electronics, Inc.
Series SG73G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance ±0.25%
Resistance 15 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C