SG73G2BTTD1742C
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
SG73G2BTTD1742C
Description:
RES 17.4K OHM 0.25% 1/2W 1206
Tolerance ±0.25%
Resistance 17.4 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C