Home / 针座,公插针 / STMM-112-02-F-D-RA-12
STMM-112-02-F-D-RA-12
Samtec Inc.
Product No:
STMM-112-02-F-D-RA-12
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER R/A 24POS 2MM
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Cable/Wire
Series Flex Stack, STMM
Package Tube
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.236" (6.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number STMM-112
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 24
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)