Home / 钽电容器 / TAP475K035SRS
TAP475K035SRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP475K035SRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Parameter Info
Mfr KYOCERA AVX
Type Conformal Coated
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm