Home / 钽电容器 / TAP476M020SRS
TAP476M020SRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP476M020SRS
Description:
CAP TANT 47UF 20% 20V RADIAL
Series TAP
Package Tape & Box (TB)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm