TLM2HER047JTE
TE Connectivity Passive Product
Product No:
TLM2HER047JTE
Package:
2010
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.047 OHM 5% 3/4W 2010
Parameter Info
Mfr TE Connectivity Passive Product
Series TLM, CGS
Package Tape & Reel (TR)
Features Current Sense
Tolerance ±5%
Resistance 47 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Base Product Number TLM2
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2010
Temperature Coefficient ±100ppm/°C