Home / 针座,公插针 / TSW-105-26-F-D-010
TSW-105-26-F-D-010
Samtec Inc.
Product No:
TSW-105-26-F-D-010
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TSW-105
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.456" (11.58mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)