Home / 针座,公插针 / TSW-106-08-G-D-RA-012
TSW-106-08-G-D-RA-012
Samtec Inc.
Product No:
TSW-106-08-G-D-RA-012
Description:
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.219" (5.56mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TSW-106
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)