Home / 针座,公插针 / TSW-107-05-G-D-013
TSW-107-05-G-D-013
Samtec Inc.
Product No:
TSW-107-05-G-D-013
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TSW-107
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.335" (8.51mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.105" (2.67mm)