Home / 针座,公插针 / TSW-107-14-T-D-006
TSW-107-14-T-D-006
Samtec Inc.
Product No:
TSW-107-14-T-D-006
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TSW-107
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.320" (8.13mm)