Home / 针座,公插针 / TSW-108-16-S-D-LL
TSW-108-16-S-D-LL
Samtec Inc.
Product No:
TSW-108-16-S-D-LL
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Shrouding Unshrouded
Termination Kinked Pin, Solder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TSW-108
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.310" (7.87mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.730" (18.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.320" (8.13mm)