Home / 针座,公插针 / TSW-108-23-L-S-005
TSW-108-23-L-S-005
Samtec Inc.
Product No:
TSW-108-23-L-S-005
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Parameter Info
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board or Cable
Series TSW
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number TSW-108
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.445" (11.30mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)