2256R-471J
API Delevan Inc.
Product No:
2256R-471J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 470NH 6A 10 MOHM TH
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series 2256R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 470 nH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz