2500R-40G
API Delevan Inc.
Product No:
2500R-40G
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1.8MH 71MA 28 OHM TH
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series 2500R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 65 @ 250kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 1.8 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 28Ohm Max
Current Rating (Amps) 71 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 kHz