2500R-48F
API Delevan Inc.
Product No:
2500R-48F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 2.7MH 65MA 33 OHM TH
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Molded
Series 2500R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 2.7 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 33Ohm Max
Current Rating (Amps) 65 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.8MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 kHz