2500R-54F
API Delevan Inc.
Product No:
2500R-54F
Description:
FIXED IND 3.6MH 59MA 40 OHM TH
Ratings -
Q @ Freq 70 @ 250kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 3.6 mH
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
DC Resistance (DCR) 40Ohm Max
Current Rating (Amps) 59 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 kHz