2512R-182H
API Delevan Inc.
Product No:
2512R-182H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1.8UH 1.18A 290MOHM SM
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series 2512R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 1.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.255" L x 0.105" W (6.48mm x 2.67mm)
DC Resistance (DCR) 290mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.18 A
Height - Seated (Max) 0.110" (2.79mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 890mA
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz