2727R-25F
API Delevan Inc.
Product No:
2727R-25F
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1MH 84MA 27 OHM TH
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Toroidal
Series 2727R
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq 50 @ 790kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 1 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.06mm)
DC Resistance (DCR) 27Ohm Max
Current Rating (Amps) 84 mA
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz