3090R-103H
API Delevan Inc.
Product No:
3090R-103H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 120MA 5 OHM SMD
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series 3090R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 20 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
DC Resistance (DCR) 5Ohm Max
Current Rating (Amps) 120 mA
Height - Seated (Max) 0.050" (1.27mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz