4232R-561F
API Delevan Inc.
Product No:
4232R-561F
Description:
FIXED IND 560NH 338MA 1.06OHM SM
Parameter Info
Mfr API Delevan Inc.
Type Wirewound
Ratings -
Q @ Freq 15 @ 25MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 560 nH
Product Status Active
Material - Core Phenolic
Size / Dimension 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.67mm)
DC Resistance (DCR) 1.06Ohm Max
Current Rating (Amps) 338 mA
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 120MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz