8D725Z24SN
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D725Z24SN
Description:
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Black
Series MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Black Zinc Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number 8D725Z
Number of Positions 24
Shell Size - Insert 25-24
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C