8D725Z46SA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D725Z46SA
Description:
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Parameter Info
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Black
Series MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Black Zinc Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number 8D725Z
Number of Positions 46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert 25-46
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A, 45A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C