Home / Fixed Inductors / ADHE002520121R0MQ1
ADHE002520121R0MQ1
Chilisin Electronics
Product No:
ADHE002520121R0MQ1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1008
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series ADHE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.3 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3.7A
Inductance Frequency - Test 2 MHz