Home / Fixed Inductors / AFDI001212108R2M01
AFDI001212108R2M01
Chilisin Electronics
Product No:
AFDI001212108R2M01
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR CHOKE
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AFDI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 9.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 11 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -50°C ~ 155°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz