Home / Fixed Inductors / AFDI001312104R7M01
AFDI001312104R7M01
Chilisin Electronics
Product No:
AFDI001312104R7M01
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.512" L x 0.472" W (13.00mm x 12.00mm)
DC Resistance (DCR) 6mOhm Max
Current Rating (Amps) 20 A
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -50°C ~ 155°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 20A
Inductance Frequency - Test 100 kHz