Home / Fixed Inductors / AFDI00161311120M01
AFDI00161311120M01
Chilisin Electronics
Product No:
AFDI00161311120M01
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 12 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.610" L x 0.512" W (15.50mm x 13.00mm)
DC Resistance (DCR) 12mOhm Max
Current Rating (Amps) 12 A
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -50°C ~ 155°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz