Home / Fixed Inductors / AFDI001919093R3M06
AFDI001919093R3M06
Chilisin Electronics
Product No:
AFDI001919093R3M06
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.768" L x 0.748" W (19.50mm x 19.00mm)
DC Resistance (DCR) 2.3mOhm Max
Current Rating (Amps) 39 A
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Operating Temperature -50°C ~ 155°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 33A
Inductance Frequency - Test 100 kHz