Home / Fixed Inductors / AFDI00282811820M06
AFDI00282811820M06
Chilisin Electronics
Product No:
AFDI00282811820M06
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
Radial - 3 Leads
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR CHOKE
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AFDI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 82 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, 3 Leads
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
DC Resistance (DCR) 30.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 11 A
Height - Seated (Max) 0.429" (10.90mm)
Operating Temperature -50°C ~ 155°C
Supplier Device Package Radial - 3 Leads
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz