Home / Fixed Inductors / AFSI001211093R3M05
AFSI001211093R3M05
Chilisin Electronics
Product No:
AFSI001211093R3M05
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AFSI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
DC Resistance (DCR) 3.8mOhm Max
Current Rating (Amps) 26 A
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)
Operating Temperature -50°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 26A
Inductance Frequency - Test 100 kHz