Home / Fixed Inductors / AKPB002012104R7TA2
AKPB002012104R7TA2
Chilisin Electronics
Product No:
AKPB002012104R7TA2
Package:
0805
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 260mOhm
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 200mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz