Home / Fixed Inductors / AKPB002016103R3MA6
AKPB002016103R3MA6
Chilisin Electronics
Product No:
AKPB002016103R3MA6
Package:
0806
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 120mOhm
Current Rating (Amps) 850 mA
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz