Home / Circuit Breakers / AM2-B0-22-610-10A-C
AM2-B0-22-610-10A-C
Carling Technologies
Product No:
AM2-B0-22-610-10A-C
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
Parameter Info
Mfr Carling Technologies
Series A
Package Bulk
Breaker Type Magnetic (Hydraulic Delay)
Illumination None
Actuator Type Toggle
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CCC, CSA, UL
Number of Poles 2
Voltage Rating - AC 277 V
Voltage Rating - DC 80 V
Current Rating (Amps) 10A