Home / Fixed Inductors / AMMA001010403R3MV1
AMMA001010403R3MV1
Chilisin Electronics
Product No:
AMMA001010403R3MV1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AMMA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 11.8mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 18.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz