Home / Oscillators / AMPMDGC-66.6600
AMPMDGC-66.6600
Abracon LLC
Product No:
AMPMDGC-66.6600
Manufacturer:
Abracon LLC
Description:
MEMS OSC XO 66.6600MHZ CMOS SMD
Parameter Info
Mfr Abracon LLC
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series AMPM
Package Bulk
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 66.66 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)