Home / Oscillators / AMPMEDA-66.6660T3
AMPMEDA-66.6660T3
Abracon LLC
Product No:
AMPMEDA-66.6660T3
Description:
MEMS OSC XO 66.6660MHZ CMOS SMD
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 66.666 MHz
Product Status Discontinued at Digi-Key
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)