Home / Fixed Inductors / AMQU00060630100MA1
AMQU00060630100MA1
Chilisin Electronics
Product No:
AMQU00060630100MA1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Parameter Info
Mfr Chilisin Electronics
Type Drum Core, Wirewound
Series AMQx
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz