Home / Fixed Inductors / AMQU000606303R3MA1
AMQU000606303R3MA1
Chilisin Electronics
Product No:
AMQU000606303R3MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
DC Resistance (DCR) 27.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 7 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz