Home / Fixed Inductors / AMQU001010406R8MA1
AMQU001010406R8MA1
Chilisin Electronics
Product No:
AMQU001010406R8MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.457" L x 0.402" W (11.60mm x 10.20mm)
DC Resistance (DCR) 23mOhm Max
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz