Home / Fixed Inductors / APAL00060645100T70
APAL00060645100T70
Chilisin Electronics
Product No:
APAL00060645100T70
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 10 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm
Current Rating (Amps) 2.6 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 100 kHz