Home / Fixed Inductors / APAL000606451R0T80
APAL000606451R0T80
Chilisin Electronics
Product No:
APAL000606451R0T80
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 11mOhm
Current Rating (Amps) 4.8 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz